Koronavirüs’e karşı en büyük silahımız, güçlü bir bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sistemimizi doğal yollarla güçlendirmemiz için gıda önerileri yapalım istedik.

– A vitamini, bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Ağız, mide, bağırsak ve solunum sistemini sağlıklı tutarak enfeksiyonlardan korur. Bu bağışıklık destekleyici A vitamininden faydalanabilmek için tatlı patates, havuç, lahana, ıspanak, kırmızı biber, kayısı tüketebilirsiniz.

– C vitamini, antikor oluşumunu uyararak ve bağışıklığı – – güçlendirerek sizi enfeksiyonlardan korur. Başlıca C vitamini kaynakları portakal, greyfurt ve mandalina gibi turunçgiller, kırmızı biber, çilek ve domates suyudur.

– E vitamini bir antioksidan olarak çalışır ve serbest radikalleri nötralize ederek bağışıklık fonksiyonunu geliştirebilir. E vitamini eksikliği yaşamamanız için ayçiçeği tohumu, badem, bitkisel yağlar (zeytin, ayçiçek yağı gibi), fındık ve fıstık ezmesi yiyerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

– Çinko, bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasına ve –yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir. Çinko, yağsız et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, süt, tam tahıl ürünleri, fasulye, fındık ve diğer yağlı tohumlardan alınabilir.